Blog

Dlaczego nie preferujemy Wordpress i Joomla

Wordpress i Joomla to dobre narzędzia, uważamy jednak, że posiadają na tyle dużo wad, że warto rozważyć czy nie zrezygnować z ich wykorzystania.
Doskonale znamy ich zalety jak i przede wszystkim wady,  a w Studio Fabryka zawsze staramy się naszym Klientom dostarczać najkorzystniejsze rozwiązania.

Systemy te zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim dzięki temu, że są dostępne dla każdego za darmo i pozwalają na instalację licznych dodatków: rozszerzeń i pluginów. Brzmi to świetnie, lecz niestety te pozorne atuty często obracają się przeciwko Wordpressowi i Joomli.

Popularność a bezpieczeństwo

Wordpress i Joomla to systemy CMS wykorzystane do stworzenia milionów stron internetowych. Oznacza to, że ogromna ilość stron działa na podobnych zasadach, a co za tym idzie, zawiera podobne błędy i luki.

Tutaj pojawia się szansa dla internetowych złośliwych robotów i hakerów. Gdy jedna witryna posiada słaby punkt, bardzo prawdopodobne jest, że sytuacja powtórzy się w innych miejscach, również opartych na Wordpressie czy Joomli. Odkrycie jednego błędu jest furtką do wielu stron. To ogromne ułatwienie przy włamaniach do witryn internetowych.

Odnalezienie stron bazujących na tych systemach jest dla hakerów niezwykle proste, za sprawą specjalnych skryptów stworzonych do ich wyszukiwania. Pozwalają one na szybkie wykrycie stron szczególnie narażonych na ataki.

Ogólna dostępność omawianych systemów cms, czyni je także doskonale znanymi pod każdym względem, a zalety, jak i wady są tak samo uniwersalne. Każdy może pobrać tego typu system i przeanalizować dokładnie jego kod, szukając potencjalnych luk.

Należy więc pamiętać, że korzystanie z tych narzędzi może być niebezpieczne, szczególnie gdy prowadzimy profesjonalną stronę, zawierającą informację wymagające pewnej i skutecznej ochrony.

Zabezpieczenie nie zawsze w porę, czyli aktualizacje

Wordpress oraz Joomla nie pozostają bierne w walce z hakerami. Na bieżąco tworzone są aktualizacje oraz korekty odkrytych błędów, co stanowi niewątpliwy plus tych systemów. Jednak i tutaj pojawia się problem. Często potrzeba dłuższego czasu, by stworzyć paczkę aktualizacyjną, a strona nawet po znalezieniu błędu pozostaje przez pewien okres bez ochrony i narażona jest na działanie hakerów.

Wtyczki z niespodzianką

Pluginy to niewątpliwie użyteczne i atrakcyjne rozwiązanie dla użytkowników Wordpressa, czy Joomli. Niestety nie zawsze tworzone są przez zaufanych autorów systemów cms, lecz przez firmy zewnętrzne lub po prostu innych użytkowników. Tutaj po raz kolejny pojawia się temat bezpieczeństwa! Wtyczki niewiadomego pochodzenia mogą pozwolić osobie, która je stworzyła dostać się na serwer, dzięki zawartych w nich fragmentach kodu.

Ponadto nieoryginalne pluginy mogą po prostu zaburzyć komfort korzystania z CMSa, choćby wtedy, gdy dwie wtyczki, które do tej pory doskonale działały oddzielnie, w duecie uniemożliwiają pracę.

Co dalej z dodatkami?

Choć bardzo szybko można stworzyć stronę opierając się na omawianych CMSach, korzystając z dostępnych, gotowych elementów, to tak naprawdę dopiero początek. Z czasem zainstalowane dodatki mogą okazać się niewystarczające, a klient rozczarowany. Wówczas pojawiają się tylko dwa rozwiązania i niestety żadne z nich nie jest satysfakcjonujące.

Pierwsze wymaga od klienta rezygnacji z części swoich oczekiwań, drugie oznacza ponowne napisanie pluginu, co generuje dodatkowe koszta. Problemy tego typu nie istnieją w przypadku dedykowanych stron tworzonych przez webmasterów, ponieważ tutaj kod jest ich dziełem i własnością, co pozwala na zastosowanie optymalnych pod każdym względem rozwiązań.

Zbyt wiele funkcji spowalnia

Kody źródłowe Wordpressa i Joomli muszą sprostać oczekiwaniom wielu, różnych użytkowników. Obniża to niestety szybkość ładowania strony, a dzieje się tak, ponieważ serwer musi poradzić sobie z większą ilością kodu niż w przypadku dedykowanych narzędzi. Uniwersalność ponownie działa tutaj na niekorzyść opisywanych CMSów. Co to oznacza? Wspomniane wolniejsze ładowanie witryn, które jest niewątpliwie uciążliwe dla odwiedzających oraz niestety gorszą pozycję w wyszukiwaniach Google.

Co nam konkretnie grozi ?

Wordpress, jak i Joomla przysparzają wielu kłopotów, które wiążą się przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa serwera. Wymagają ciągłej uwagi w związku z aktualizacjami czy wtyczkami, ponieważ każdy nowy element może zaburzyć działanie pozostałych.

Łatwo zauważyć, że korzystanie z tych systemów z czasem może stać się niezwykle kłopotliwe i doprowadzić do wymiernych strat.

W ekstremalnych przypadkach może dojść do usunięcia domeny firmy z indeksu Google, przez co nasza firma utraci żmudnie wypracowaną w indeksie wyszukiwania pozycję i w praktyce "zniknie" z sieci.

Może też dojść do dodania domeny firmy do baz antyspamowych, co skutecznie zablokuje nam możliwość korzystania z firmowej poczty.

Może się tak wydarzyć, gdy nasza strona zostanie zainfekowana skryptem, który nie będzie w widoczny sposób modyfikował naszej strony, a jego działanie będzie polegało np. na podmianie treści widocznej tylko dla botów Googla lub na wysyłaniu spamu.

Unikatowe rozwiązania na dłużej

Właśnie dlatego, warto już na starcie postawić na unikatowe rozwiązania, które zapewnią witrynie sprawne działanie oraz nieszablonowość. Strony oparte na autorskich systemach CMS mają tą przewagę nad systemami otwartymi, że ich kod nie jest powszechnie dostępny. Znacznie trudniej zatem przeanalizować ich kod w poszukiwaniu luk.

Strony tworzone w Studiofabryka.pl oparte są na naszym autorskim systemie DobryCMS, który każdorazowo dopasowywany jest do specyfiki konkretnego projektu, co wpływa na jego bezpieczeństwo, niezawodność i prostotę obsługi.

Kod systemu nie jest ogólnie dostępny, a poszczególne moduły tworzone są od lat przez te sam osoby, co ma ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa i kompatybilności z innymi elementami systemu.

Z całą pewnością szybciej, łatwiej i taniej byłoby nam oferować strony stworzone na gotowych rozwiązaniach - jest to jednak sprzeczne z naszą filozofią. "Szybko i tanio" – to krótkowzroczne podejście. Od lat w Studio Fabryka staramy się pozyskiwać Klientów przede wszystkim jakością i dostarczać trwałe i bezpieczne rozwiązania, co gwarantuje nam, że nasi Klienci chętnie wracają do nas z kolejnymi zleceniami i pozostają z nami na lata.